Tekmovalec je lahko pilot balona z veljavno licenco, zdravniškim pregledom in 50 samostojnih ur letenja. Na državnih prvenstvih tekmovalec zastopa svoj klub, na mednarodnih pa svojo državo.
Direktor tekmovanja je duša tekmovanja. V njegovi glavi nastajajo ideje za tekmovalne naloge, ki jih prilagaja glede na dane vremenske razmere in teren.
Tarča predstavlja cilj v naravi, ki ga določi direktor tekmovanja. Krak tarče meri 10 x 1 m, izdelana je iz blaga žive barve, da je dobro vidna. V bližini postavljene tarče se vedno nahaja merilna ekipa.
Cilj je lahko objekt, ki je viden na zemljevidu in v naravi. Navadno je to križišče, lahko pa je določen le s koordinatami in nadmorsko višino.
Logger je naprava, s katero se beleži GPS sled tekmovalca. Uporablja se za označevanje markerjev in najavo ciljev med letom. Z njegovo pomočjo se opravlja nadzor nad izpolnjevanjem pravil, vezanih na letenje v prepovedanih območjih, nadzor višine letenja in upoštevanje določil glede razdalj, določenih v tekmovalnih nalogah.
Marker je živopisan obtežen trak, ki ga tekmovalec meče proti tarči. Dovoljena sta dva načina meta markerja: prosti met in gravitacijski spust. Pri prvem tekmovalec marker zaluča kar se da natančno proti tarči, pri drugem pa ga le spusti čez rob košare.
Tekmovalni pravilnik, po katerem tekmujejo tekmovalci, je pripravila mednarodna letalska zveza FAI oz. pod njenim okriljem mednarodna balonarska zveza (CIA) in velja za vsa mednarodna tekmovanja. V njem so določena pravila obnašanja na tekmovanjih, dolžnosti in odgovornosti direktorja tekmovanja, mednarodne žirije, merilnih ekip, točkovalcev in tekmovalcev. Delimo jih na splošna pravila, ki veljajo ves čas tekmovanja, in tekmovalne naloge.
Tekmovalni sestanek je sestanek pred poletom, na katerem direktor tekmovanja predstavi vse tekmovalne naloge, ki jih mora tekmovalec med poletom izvesti. Dežurni meteorolog predstavi trenutne vremenske razmere, vremensko prognozo za čas tekmovanja in za prihajajoče tekmovalne polete.
Direktor tekmovanja za vsak polet posebej določi nabor tekmovalnih nalog. Le redko je to ena sama naloga, v večini primerov jih naniza več. Zmagovalec posamezne naloge za svoj rezultat pridobi 1.000 točk, preostali tekmovalci pa manj, njihovo število točk se preračuna proporcionalno glede na rezultat, ki so ga dosegli.
Zmagovalec tekmovanja je tisti pilot balona, ki je med tekmovanjem osvojil največ točk.